Zaćma operacja – sprawdź, co zrobić, by jej uniknąć

Zmętnienie soczewki oka, które wpływa na pogorszenie widzenia, nazywamy zaćmą (bądź kataraktą). Jest to choroba dotykająca bardzo dużą część społeczeństwa, a jej problem znasz może z własnego doświadczenia lub ktoś z Twoich bliskich zmagał się z tą dolegliwością.
Jeśli jednak temat zaćmy jest Ci obcy, sprawdź nasz tekst. Znajdziesz w nim podstawowe informacje na temat zaćmy oraz dowiesz się, w jaki sposób można wygrać z tą chorobą.
http://pryzmat-okulistyka.pl/zacma-i-co-dalej/

Sprawa wszystkich

Gdzieś słyszałeś, ale dokładnie nie wiesz o co chodzi z tą całą zaćmą i dlaczego jest taka uciążliwa. Śpieszymy Ci już z pomocą. Zaćma jest to zmętnienie soczewki, które powoduje zamglone, niewyraźne widzenie. I co prawda da się z tym żyć, jednak stanowczo wpływa to na pogorszenie komfortu życia i przede wszystkim widzenia. Brak ostrości czy rozmazany obraz uniemożliwiają wykonywanie niektórych codziennych czynności albo chociaż utrudniają ich wykonanie. Dodatkowo zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, jeśli jej nie leczymy.
Myślisz, że zaćma Cię nie dotyczy, bo jesteś młody? Błąd. Katarakta jest chorobą nabytą lub wrodzoną. I choć faktem jest, że w zdecydowanej większości dotyka osób po 50 roku życia, to nikt nie gwarantuje, że osoby młodsze są bezpieczne.
Zaćma jest schorzeniem, które postępuje wraz z wiekiem i można z nią żyć długi czas nawet o niej nie wiedząc. Wszystko, dlatego że postępuje bardzo, ale to bardzo powoli.
A wykrycie jej najczęściej następuje wraz z kontrolna wizytą u okulisty lub wynika z różnych dolegliwości oczu np.: jaskry czy stanów zapalnych. Zdarza się również, że choroby ogólne prowadzić mogą do katarakty, np. cukrzyca.

Leczenie

Zaćma operacja, czyli najskuteczniejsze rozwiązanie na usunięcie katarakty. Polega na wszczepieniu pacjentowi soczewki, która spowodować ma polepszenie widzenia, a nawet odstąpienie od noszenia okularów. Zabieg wykonuje się tylko raz, a wszczepiona soczewka zostaje w oku na zawsze. Przygotowanie do zabiegu jest proste i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Istnieją pewne powikłania pooperacyjne, jednak występują one bardzo rzadko. Po zabiegu warto dostosować się do zaleceń lekarza i przyjmować przepisane leki oraz do 3 miesięcy powstrzymać się od wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów. Wypisanie ze szpitala/kliniki następuje zwykle po 2/3 dniach od wykonania zabiegu.
Jest to najczęściej stosowana i najbardziej skuteczna metoda usuwania katarakty.

Zaćma operacja – czy można jej uniknąć? – Niestety nie. Nie mamy wpływu na występowanie schorzenia. Możemy jedynie skutecznie zadbać o zdrowie i czym prędzej skonsultować się ze specjalistą. A po zabiegu cieszyć się sokolim wzrokiem, bez rozmytych kolorów i zlewających się konturów. Możemy bez problemu wykonywać czynności, które wcześniej wymagały od nas wiele wysiłku i wytężenia wzroku.

Leave a Comment