System ERP – kiedy warto go wdrożyć?

Zarządzenie niemal każdym przedsiębiorstwem musi opierać się na sprawnym i bezproblemowym obiegu danych. Brak informacji, czy też komunikacji w relacji personelu oraz kadry zarządzającej, może sprawić, że rozwój firmy stanie w miejscu. W dobie ogromnej konkurencji jest to niedopuszczalna sytuacja. System ERP warto wdrożyć nie tylko w dużym przedsiębiorstwie, ale również niewielkim. Dużym atutem jest to, że można go spersonalizować w taki sposób, aby odpowiadał wszystkim realnym potrzebom przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa system zarządzania ERPhttp://positiveretail.pl/jak-dziala-system-zarzadzania-erp/. Dla wielu osób wciąż jest to pojęcie niezrozumiałe.

Jak działa system zarządzania ERP?

System ERP to złożona baza danych, która pozwala na efektywne zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że baza informacji jest wspólna dla wszystkich działów firmy. Wspiera to proces komunikacji, a także podejmowania właściwych decyzji. Analizując, jak działa system zarządzania ERP, trzeba również dodać, że funkcjonuje on w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że wszystkie modyfikacje wprowadzane są natychmiast, tak aby użytkownicy mieli dostęp do najświeższych danych. Jest to bardzo ważne, szczególnie na etapie sprzedaży, ale nie tylko.

System ERP integruje wszystkie działy w przedsiębiorstwie, takie jak m.in. produkcja, logistyka, dystrybucja, sprzedaż, kadry i płace, marketing, czy też usługi serwisowe. Wspólna baza danych jest sporym ułatwieniem – te same informacje uzyskują zarówno osoby decyzyjne, jak i personel. Niweluje to ryzyko popełnienia błędu, a także sprawia, że kontrola pracowników staje się o wiele łatwiejsza, niż dotychczas.

System ERP – podstawowe moduły

Jak wyżej wspomniano, system ERP można idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe dzięki temu, że składa się on z wielu rożnych narzędzi. To od przedsiębiorstwa zależy, jakie moduły zostaną wdrożone. Ich ilość jest na tyle duża, że każdy wybierze coś dla siebie. Przykładem narzędzi systemu ERP jest:

– Dystrybucja, czyli moduł, który wspiera zarządzenie obrotem towarowym. Jest to narzędzie, które ułatwia pracę nie tylko w jednym punkcie sprzedażowym, ale również w całej sieci. Za jego pomocą można tworzyć raporty magazynowe, które będą zgodne ze stanem obecnym. Dzięki niemu prościej jest zaplanować, a także wdrożyć nowy produkt do obiegu towarowego. Ponadto w kilka chwil można sprawdzić aktualny stan magazynowy. Narzędzie umożliwia także przesunięcie między magazynem centralnym a punktami znajdującymi się sieci sprzedaży. W systemie umieszczane są również szczegółowe informacje na temat kontrahentów.

– Centrale, czyli narzędzie dedykowane głównie kadrze managerów. Za pomocą tego modułu można skutecznie zarządzać sprzedażą w całej sieci obiektów. Na podstawie zgromadzonych danych można wygenerować przydatne zestawienia, analizy, czy też raporty. Jest to sporym wsparciem w procesie zarządzania. To właśnie dzięki centrali można również projektować systemy lojalnościowe, które będą przynosić oczekiwane rezultaty. Planowanie oraz kontrola sprzedaży będzie odbywać się z poziomu systemu.

– Personel, to rozwiązanie idealne dla działu kadr. Za jego pomocą można wykonywać wszystkie czynności związane z płacami, czy też naliczaniem wynagrodzenia. Ponadto upoważnione osoby mają dostęp do szczegółowych danych personelu. Trzeba podkreślić, że wszystkie dane umieszczone w tym module są szyfrowane oraz zabezpieczone. Nie ma możliwości, aby osoby nieupoważnione otrzymały dostęp do prywatnych informacji.

Leave a Comment