Rustykalizm z nutką egzotyki

forniry egzotyczne

Egzotyka w domu jest możliwa dzięki zastosowaniu drewnianych fornirów egzotycznych. Czym są forniry egzotyczne i skąd się je pozyskuje i gdzie mogą być zastosowane?

O stylu rustykalnym słów kilka

Naturalne drewno to naturalne piękno w każdym domu. Pożądane jest przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, wiejskim czy prowansalskim. Rustykalizm jest zamiłowaniem do życia wiejskiego. Wnętrza, które kojarzą się z tą stylistyką, są przestrzenne, proste, czyste i bezpretensjonalne. Dodatki kojarzą się natomiast nieodzownie z unikalnym rękodziełem. Rękodzieło jest także widoczne w okładzinach drewnianych, meblach, podłogach, ścianach. Kolorystyka takiego wnętrza ma również wielkie znaczenie – preferowane są jak najbardziej naturalne barwy. Zdobnictwo natomiast jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w nielicznych detalach i to bez wielkiej przesady. Współczesne elementy rustykalne są najczęściej jednak sztucznie postarzane.

Forniry naturalne i egzotyczne

Współczesne wnętrza rustykalne chętnie wykorzystują forniry naturalne – dębiny czy buku. Bywa jednak tak, że wnętrza rustykalne są urządzane na modłę egzotyczną związaną z dalekimi podróżami, odkrywaniem nieznanego świata. Wtedy w sztuce meblarskiej jak najbardziej można wykorzystać tak zwane forniry egzotyczne. Taki fornir egzotyczny pochodzi najczęściej z drewna afrykańskiego, może też pochodzić z Ameryki, dalekiej Azji. Najczęściej forniry egzotyczne są fornirami modyfikowanymi, czyli takimi, w które ingeruje technologia. Mają równe usłojenie, idealne odcienie i kolorystykę. Takie forniry modyfikowane nie posiadają jednak unikalności drewna – rys, drobnych skaz, dziurek, które zrobiły owady. Ale i tak takie egzotyczne drewno jest bardzo ciekawe choćby ze względu na interesujące, niespotykane usłojenie czy nietypową kolorystykę, którą można ciekawie dopasować do wystroju oryginalnego wnętrza domu czy mieszkania. Takie forniry idealnie nadają się także do wnętrz nowoczesnych podkreślając ich oryginalny charakter.

Leave a Comment