Podjazd do garażu to uwieńczenie budowy domu

podjazd do garażu

Budowanie domu to zmaganie się przed długi czas z kolejnymi przeciwnościami, zawsze zdarzy się coś nieprzewidywanego, zawsze zajmie to więcej czasu, niż sądziliśmy, ale dobry plan może zdecydowanie ograniczyć te nieprzyjemne
niespodzianki.

Dom od a do z

Jeżeli aktualnie marzysz o tym, by zacząć wreszcie budowę własnego domu, masz na to środki i zapał do pracy to teraz warto krok po kroku sprawdzić, co Cię czeka. Pamiętaj o tym, że rozpoczęcie budowy i kolejne etapy będą wymagały bardzo dużego zaangażowania z Twojej strony. Zapewne zatrudnisz odpowiednich ludzi do wykonania budowy, jednak musisz sprawować nad nimi kontrolę, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo od fundamentów aż po podjazd do garażu. Jeśli sądzisz, że nie znajdziesz na to czasu to lepiej rozejrzyj się za gotowym budynkiem, który kupisz i ewentualnie odremontujesz, bo budowa to przedsięwzięcie długotrwałe i bardzo wymagające. Przejdźmy jednak do omówienia pierwszego etapu takiej budowy. To głownie praca papierkowa, czyli uzyskanie wszelkich pozwoleń, dokonanie pomiarów, stworzenie projektu budynku. Niezbędne osoby to na pewno architekt i geodeta, a także projektanci i wykonawcy przyłączy. Konieczny jest też kontakt z nadzorem budowlanym, który musi wyrazić zgodę na wykonanie danego projektu po jego szczegółowym sprawdzeniu. Bez tego nie możemy ruszyć z wykonaniem.

Co dalej nas czeka?

Po uporaniu się z pracami papierkowymi oraz po znalezieniu odpowiedniego kierownika budowy i robotników, którzy będą dla nas pracować możemy przystąpić do dalszych prac. Warto ekipę budowlaną zatrudnić z polecenia, wtedy mamy pewność, że znają się na swoim fachu i są uczciwi, ponieważ zdarzają się różne sytuacje i różni ludzie. Nie ryzykujmy. Dalej przechodzimy do wykonania fundamentów oraz podłączeń na przykład do kanalizacji. Pewnie niewiele nam to mówi, ale zaufajmy naszej ekipie, oni wiedzą, jak to powinno wyglądać. Pamiętajmy również w tym momencie o tym, by teren naszej budowy był prawidłowo zabezpieczony, najlepiej ogrodzony i aby były umieszczone informacje o tym, że może być na nim niebezpiecznie. W innym przypadku możemy ponosić odpowiedzialność, jeśli ktoś wszedłby na nasz teren i coś by mu się stało. Dalej ekipa wykonuje ściany, strop, pokrycie dachowe. Wtedy wreszcie nasz budynek zaczyna przypominać dom. W tym samym czasie możemy już zadbać na przykład o podjazd do garażu i resztę ogrodu, jeśli zalezy nam na tym, by było to wykonane, jak najszybciej. Teraz czas na przyłączenie mieszkania do pozostałych instalacji, na przykład elektrycznej i prace wykończeniowe, czyli chociażby ocieplanie, malowanie elewacji itp.

Na zakończenie

Zwróćmy uwagę, by odbiór całości budynku od naszej ekipy budowlanej wykonać wraz z osobą, która będzie w stanie sprawdzić, czy zatrudnieni przez nas ludzie na pewno wykonali swoją pracę prawidłowo, bo raczej nie chcielibyśmy, żeby za rok, zaczął nam odpadać tynk, a podjazd do garażu stracił połowę kostki brukowej. Nie dajmy sobie wcisnąć bubla, jeśli konieczne są poprawki ekipa musi je wykonać w ramach tego samego wynagrodzenia. Później pozostaje część najprzyjemniejsza, czyli zadbanie o wystrój wnętrza nowego domu i przeprowadzka do niego. Tu już pewnie poradzimy sobie sami, ponieważ zapewne będziemy chcieli sami wyposażyć nowy dom tak, by podobał się właśnie nam. Choć możemy równie dobrze pokusić się o zatrudnienie projektanta wnętrz, z którym wspólnie wymyślimy ciekawe aranżacje poszczególnych pomieszczeń, aby były funkcjonalne i jednocześnie zachwycające.

Leave a Comment