Obuwie ochronne to mniej wypadków w czasie pracy

Zdarzył Ci się kiedyś wypadek w pracy lub byłeś jego świadkiem? Nic dziwnego, zdarza się to wielu osobom podczas lat ich pracy, ponieważ, choć wypadków jest coraz mniej to jednocześnie jest ich cały czas o wiele za dużo.

Szkolenia z bezpieczeństwa

Nie każde stanowisko pracy wymaga noszenia odzieży ochronnej, ale każde wymaga szkolenia bhp, tak, by pracownik wiedział dokładnie, jakie są normy bezpieczeństwa w danym miejscu, a w razie na przykład pożaru potrafisz się skutecznie ochronić. W czasie tego szkolenia ważne jest również poznanie podstawowych zasad pierwszej pomocy, znając je możemy w razie wypadku w szybki sposób zminimalizować skutki danego zdarzenia, a nawet uratować komuś życie. Jak wspomnieliśmy liczba wypadków przy pracy z roku na rok maleje, jednak wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Z czego może to wynikać? Przede wszystkim z nieznajomości niebezpieczeństw, jakie mogą spotkać nas w pracy. Szkolenia bezpieczeństwa i higieny pracy zazwyczaj nie spełniają wszelkich wymogów, często są po prostu pomijane, a pracownicy nieświadomi zagrożeń później ulegają wypadkom. Czasem, w niektórych zakładach pracy szkolenia wręcz w ogóle się nie odbywają, a jedynie podpisuje się odpowiedni papier. To karygodne działania, które doprowadzają później właśnie do tego, że pracownicy nie są świadomi tego, co może ich spotkać i z niechęcią korzystają z przepisów bhp, po prostu je lekceważą. Wypadki bardzo często zdarzają się również z powodu braku odpowiedniej odzieży roboczej. Albo dyrektor nie zadbał o jej dostarczenie, albo pracownicy nie są kontrolowani i nie noszą ubrań, które otrzymali. A warto nosić i odzież i obuwie ochronne.

Dobierz coś dla siebie

Jest wiele rodzajów odzieży ochronnej. Jest także obuwie ochronne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakiej temperaturze pracuje dana osoba, dla której wybieramy odzież. Są ubrania i buty ocieplane dla tych, którzy pracują w trudnych warunkach atmosferycznych, czyli na przykład na dworze zimą lub w chłodniach, gdzie temperatura cały rok jest bardzo niska. Złe dobranie ochrony może prowadzić do wyziębienia organizmu lub do odmrożeń poszczególnych części ciała. Tak samo musimy zadbać o tych, którzy pracują w warunkach wręcz przeciwnych, czyli w miejscach gorących. Tam gdzie istnieje ryzyko poparzenia, koniecznie wyposażmy się w kombinezon, który ochroni przed gorącem, dodatkowo rękawice i najlepiej maskę, a szczególnie okulary, które chronią oczy. Obuwie ochronne tak samo musi być dobrane, albo bardzo lekkie, jak sandałki, albo ciężkie, pancerne, usztywnione, dzięki czemu, gdy coś spadnie nam na stopy to nic się nie stanie.

Postaw na jakość

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, ponieważ taka oszczędność zawsze okaże się w końcu stratą. Dlatego kupując odzież ochronną postawmy przede wszystkim na jakość wykonania, na materiał najlepiej dopasowany do przeznaczenia. Dodatkową zaletą strojów ochronnych jest to, że mogą być jednocześnie miejscem na promowanie naszej firmy. Bardzo popularne są nadruki na bluzach, koszulkach, czy kurtkach. Wyszywając tam logo i nazwę firmy tworzysz nowoczesne nośniki swojej reklamy, a pracownicy stają się naszą wizytówką, zaczynają czuć się bardziej odpowiedzialni za firmę. Zadbajmy o to, by każdy nasz pracownik był zadowolony ze swojego stroju, by był on dopasowany do osoby i do stanowiska pracy. Wydajność pracownika zależy w bardzo dużej mierze właśnie od tego, czy jest mu wygodnie w tym, w czym pracuje. Zadbajmy o to, by nasi ludzie mieli odzież roboczą, która będzie dopasowana i idealnie będzie spełniała swoje zadania.

Leave a Comment