Na zabawę ze swoim dzieckiem wybieraj bezpieczne place zabaw

Nie każde miejsce zabawy jest odpowiednie dla dziecka. Tym bardziej, że wciąż istnieje wiele reliktów przeszłości, czyli place zabaw nieprzystosowane dla najmłodszych. Dobrze jest więc wybrać takie miejsce, żeby nasze dziecko było bezpieczne, ale też zadowolone. A to możemy uzyskać dzięki różnorodności sprzętu.

Stare place zabaw są niedostosowane

Niestety, brutalna prawda jest taka, że jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał o tym, że place zabaw były przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. Powstawały na wolnych placach, z ciosanymi, ciężkimi i nierzadko brzydkimi urządzeniami, na których dzieci owszem, bawiły się, ale tylko dlatego, że nie miały alternatywy. Można byłoby powiedzieć, że dzieci mają bujną wyobraźnię, że nie potrzebują wiele, żeby dobrze się bawić. Bezdyskusyjne jest jednak, że powinny chodzić przede wszystkim na bezpieczne place zabaw. I mowa tu zarówno o urządzeniach, jak i otoczeniu danego miejsca. Wystające korzenie drzew, kujące krzaki czy nierówne podłoże nie jest idealnym miejscem na bieganie, zabawę i spędzanie czasu z dzieckiem. Dlatego obecnie, powstają place zabaw, które często podlegają audytom bezpieczeństwa, a po pozytywnym wyniku otrzymują certyfikaty. Takie miejsca są chętniej odwiedzane przez rodziców z dziećmi, ponieważ mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo.

Jak zachęcić dzieci do zabawy?

Obecnie nie trudno sprawić, żeby oprócz tego, że chodzi się na bezpieczne place zabaw to jeszcze na te najciekawsze. Dlatego warto zastanowić się, jak urządzeniami i otoczeniem zachęcić maluchy do zabawy. Przede wszystkimi im więcej kolorów, tym lepiej. Wszystko powinno być w ciekawych kształtach, można się pokusić o tematyczne place zabaw, na przykład imitujące statek piracki lub kosmiczny albo drzewa czy orientalne regiony. Takie urządzenia pobudzają dziecięcą wyobraźnie i sprawiają, że ich zabawa jest jeszcze przyjemniejsza oraz absorbująca. Musza być one solidne i trwałe. Niestety, stare place zabaw są zazwyczaj szare i zniszczone. Dlatego często nie warto ich odnawiać, a postawić na zupełnie nowe miejsce. Tworząc bezpieczne alejki, ławki dla rodziców oraz mnóstwo miejsc, w których maluchy mogą spędzać czas. Jeśli na placu jest dużo miejsca, dobrze jest podzielić go na strefy wiekowe, bo wiadomo, że zabawa trzylatków będzie znacznie różnić się od tej, którą będą urządzać ośmiolatki. Tym bardziej podniesie to bezpieczeństwo dzieci, bo nie zrobią sobie krzywdy nawzajem.

Leave a Comment