Meble designerskie w salonie dobrze dopasuj do podłogi, ścian i dodatków

Urządzając salon, czy po generalnym remoncie czy po przeprowadzce, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pamiętajmy, że to pomieszczenie, w którym spędzamy codziennie najwięcej czasu, gdzie przyjmujemy gości, ale też powinniśmy czuć się przytulnie i domowo. Jak połączyć wszystkie te funkcje?

Wielkość pomieszczenia ma duże znaczenie

To, jak duży jest pokój, który będziemy urządzać, determinuje nam większość wyborów. Nie pozwolimy sobie na ciężkie i duże meble, jeśli pomieszczenie jest małe, ciemne kolory również mogą je przytłoczyć. Z pomocą przychodzą tu meble designerskie, które możemy dobierać dokładnie tak, żeby móc z nich korzystać funkcjonalnie, a przy tym nie zagracić sobie wszystkich ścian. Nad wystrojem wnętrz zastanówmy się już na etapie wybierania podłóg i ścian, materiały i wzory, które użyjemy mogą nam potem determinować wybór mebli oraz dodatków. Pamiętajmy, że im prostsze podstawy, tym bardziej możemy poszaleć przy innych rzeczach, nie pozwalając aby w naszym wystroju zapanował chaos. Dlatego zawsze lepiej najpierw wybrać interesujące nas meble designerskie, a do nich dobierać ściany oraz podłogi. Najlepiej rozpocząć wybór wielkości mebli oraz liczby elementów, a dopiero później dobierać wzór oraz kolor.

Kolor stonowany, jasny czy może wielobarwny?

Jeżeli jesteśmy miłośnikami światła i przestrzeni to zdecydowanie bardziej spodobają nam się jasne kolory mebli. Ciemne meble natomiast są bardziej klasyczne i dodają wnętrzu elegancji. Wcale nie jest powiedziane jednak, że jeśli zdecydujemy się na jasne ściany, musimy również wybrać jasne meble i przeciwnie. Tak naprawdę najważniejsze jest, żeby nie wyszło mdło lub za ciemno, ale barwy możemy ze sobą mieszać. Ładnie wyglądają bowiem jasne meble designerskie na ciemniejszych ścianach i odwrotnie. Pamiętajmy jednak, że jeżeli decydujemy się na kontrast, to stanie się on mocnym akcentem kolorystycznym, który zdeterminuje nam wybór dodatków. Lepiej jest zdecydować się na podobną gamę kolorystyczną, żeby nie przesadzić, a nasz salon nie wyglądał zbyt pstrokato. Kontrast możemy bowiem uzyskać również wykorzystując różne faktury, nie tylko kolory.

Dobierzmy stolik, fotele i sofę do wnętrza

Już dawno skończyły się czasy, kiedy w naszych domach meblujemy wszystko według kompletów. Styl eklektyczny, łączący w sobie tradycję i nowoczesność jest coraz bardziej pożądany, a architekci wykorzystują go w większości stylizacji. Wybierając stolik dobierzmy go do mebli, pamiętając o tym, że nie musi być identycznego koloru czy faktury, dopasujmy go jednak tonem barw. Do lamusa odchodzi również obicie, które powtarza się zarówno na sofie, jak i krzesłach. Coraz częściej bowiem wybiera się na przykład jedną fakturę, ale inny kolor i odwrotnie. Obicia jednak nie są aż tak istotne, bo można je zmienić przykrywając narzutami. Zawsze warto znaleźć również żywy akcent, który będzie nam ożywiał pomieszczenie, może to być ciekawa lampa albo poduszki na sofie. Nasza kreatywność może nie mieć tutaj granic. Producenci dają nam tak duży wybór dodatków, że zawsze możemy znaleźć takie, które nie przytłoczą naszego wnętrza, ale sprawią, że będzie ciekawsze.

Leave a Comment