Belki mostowe coraz częściej wykorzystywane w projektach węzłów komunikacyjnych

Żeby droga była dobrze przygotowana korzysta się z wielu interesujących rozwiązań i stosuje prefabrykaty, które nieraz są robione na specjalne zamówienie. To sprawia, że konstrukcja jest stabilna, a inwestycja dobrze wykonana.

Dobry projekt to podstawa

Budowa węzłów komunikacyjnych to bardzo ważne zadanie, które wpływa na wiele rzeczy. Kierowcy są w stanie szybko dotrzeć w wybrane miejsce. Oszczędzają przez to wiele czasu i paliwa. To również duże udogodnienie dla firm i sklepów. W pobliżu kluczowych dróg znacznie częściej powstają sklepy i centra logistyczne. Wynika to z wielu powodów. Łatwy dojazd to spore obroty, łatwiejsza dostawa towarów. Dobrze zaprojektowane trasy to bardzo trudne zadanie. Tym bardziej, że niejednokrotnie w jednym miejscu stykają się dwie lub trzy drogi szybkiego ruchu. To z jednej strony bardzo ułatwia, ale z drugiej powoduje większe natężenie ruchu. Stąd tak ważne jest, by projekt był dopracowany pod każdym względem, żeby droga służyła jak najdłużej. Takimi inwestycjami powinna się zająć firma, która ma już spore doświadczenie. Nawet najmniejsza pomyłka w wyliczeniach może spowodować, że korzystanie z trasy będzie bardzo utrudnione, a sama nawierzchnia będzie się szybko niszczyć. Wprawdzie projektanci mają wiele możliwości, ale trzeba je umieć wykorzystać. Coraz częściej stosuje się gotowe prefabrykaty, jak np. belki mostowe, które sprawiają, że konstrukcja jest stabilna, a jej budowa zajmuje mniej czasu.

Budowa tylko z dobrych materiałów

Żeby inwestycja miała sens, konieczne jest użycie wysokiej klasy komponentów. W przeciwnym razie inwestycja nie posłuży na długo. Na materiałach nie można oszczędzać. Źle zrealizowana droga będzie wymagała zrobienia poprawek już po kilku miesiącach. Takie rzeczy miały już w Polsce miejsce i najwyższy czas zacząć z nich wyciągać wnioski. Sytuacje, w których po otwarciu drogi trzeba było łatać dziury i naprawiać nawierzchnie są bardzo kłopotliwe zarówno dla zarządcy, jak i użytkowników. Żeby tego uniknąć należy stawiać na materiały dobrej jakości, a prefabrykaty, jak np. belki mostowe, zamawiać tylko w firmach, które długo działają w branży. Bez tego trudno będzie uzyskać dobre rezultaty. Warto też sprawdzić, czy dostarczone elementy spełniają restrykcyjne normy określone w projekcie. Przy tworzeniu takiego dokumentu inżynier musi dokładnie opisać, jakie elementy mają zostać użyte i jaką powinny mieć specyfikację techniczną. To bardzo ważne i przy zakupie poszczególnych komponentów trzeba zwrócić na to uwagę. W przeciwnym razie może się pojawić problem z odbiorem gotowej inwestycji. Żaden inspektor nie będzie się chciał podpisać pod czymś co zostało źle Zrobione. Choć technika budowlana idzie bardzo do przodu, a nowe rozwiązania są trwałe i szybkie w montażu, to jednak w dalszym ciągu ważne jest ich prawidłowe wykonanie. Niedoświadczona ekipa budowalna jest w stanie doprowadzić do ruiny każdą inwestycję. Stąd tak ważne jest, by podejść do tematu kompleksowo i nie szukać oszczędności kosztem jakości i sposobu realizacji.

Leave a Comment